Podujatia a aktuality
Mierny pokles v praktizovaní náboženstva na Slovensku, náboženstvo je výrazne viac doménou žien. Katolíci sú oproti protestantom stále nábožensky aktívnejší a viac dbajú o prenos viery na mladšiu generáciu.
Reprezentatívny výskum Generácie a viera 2024 ukazuje aj v kontexte starších výskumov niekoľko základných tendencií v praktizovaní náboženstva. Výsledky ukazujú na mierne znižovanie praktizovania náboženstva po roku 1989, čo sa prejavuje poklesom podielu tých, ktorí chodia pravidelne do kostola a nárastom podielu tých, čo dom kostola nechodia nikdy. Podobne sa znižuje aj podiel tých, čo sa mimo bohoslužieb modlia pravidelne a rastie podiel tých, čo sa nemodlia nikdy. Pri porovnávaní katolíkov a protestantov vidieť, že ľudia, hlásiaci sa k rímsko a gréckokatolíckej cirkvi viac aktívnejšie nábožensky žijú a viac dbajú o prenos náboženskej viery na nasledujúcu generáciu, ako je tomu u hlásiacich sa k protestantským cirkvám (evanjelickej, reformovanej a podobne).
Bratislava (SÚ SAV, v.v.i.) – 18. 12. 2024: V rámci projektu APVV “Reprodukcie náboženských a svetonázorových štruktúr na Slovensku: stopäťdesiat rokov zmien” bol realizovaný reprezentatívny výskum “Generácie a viera 2024” (GaV 2024). Pre konzorcium pracovísk – Sociologický ústav SAV, v.v.i, Ústav politických vied SAV, v.v.i. a Univerzita Komenského (Filozofická fakulta UK a Prírodovedecká fakulta UK) uskutočnila v dňoch 4. - 21. 10. 2024 agentúra FOCUS na vzorke 1245 dospelých obyvateľov Slovenska reprezentatívny dotazníkový výskum zameraný na otázky medzigeneračnej a spoločenskej reprodukcie svetonázorov, podôb vier a presvedčení na rôzne otázky týkajúce sa náboženstva vo verejnom a spoločenskom živote na Slovensku. Zber dát prebehol kombinovanou metódou on-line dotazníkmi (CAWI) a rozhovormi tvárou v tvár (CAPI) (60% : 40%), pričom každý spôsob zberu dát bol realizovaný na kvótnym výberom vytvorenej vzorke dospelej populácie SR. Kvótnymi znakmi boli pohlavie, vek, vzdelanie, národnosť, veľkosť sídla a kraj.
Výskum obsahoval viacero otázok, ktoré v identickom alebo takmer identickom znení boli použité aj v minulých rokoch, čo umožňuje sledovať aj dlhodobú zmenu meraných javov na Slovensku. Viaceré sú porovnateľné s výsledkami Výskumu európskych hodnôt EVS (za roky 1991, 1998, 2008 a 2017).
Viac informácií nájdete v priloženej tlačovej správe.
Zoznam priložených súborov:
[ tlacova_sprava_GaV_2024_2.pdf ]