Podujatia a aktuality

Stabilná svetonázorová a náboženská štruktúra na Slovensku, rastúce presvedčenie o odluke cirkvi a štátu, nízka miera ochoty financovať cirkvi z vlastných príjmov.

Reprezentatívny výskum Generácie a viera ukazuje aj v kontexte starších výskumov niekoľko základných tendencií vo vývoji Viera a presvedčení obyvateľov Slovenska ako aj zmeny ich vzťahu k cirkvám. Výsledky ukazujú na relatívne stabilné rozdelenie obyvateľov z hľadiska prihlásenia sa k cirkvi od zmeny politického režimu. Zároveň výskum ukazuje na rast sekularizačných tendencií, či už miernym rastom podielu ľudí, ktorí sa nepovažujú za veriacich, alebo ktorí vidia ako optimálnejší model vzťahov štátu a cirkví úplnú odluku. Podobne je vidieť aj rastúci príklon slovenskej verejnosti k predstave finančnej odluky cirkví a štátu a to skôr v podobe samofinancovania cirkví, teda nie cez model daňových asignácií. Ukazuje sa pomerne nízka miera ochoty podporovať daňovú asignáciu, rovnako ako vidieť pomerne malú prax v priamej finančnej podpore cirkví v súčasnosti obyvateľmi Slovenska.

Bratislava (SÚ SAV, v.v.i.) – 20.11. 2024: V rámci projektu APVV “Reprodukcie náboženských a svetonázorových štruktúr na Slovensku: stopäťdesiat rokov zmien” bol realizovaný reprezentatívny výskum “Generácie a viera 2024” (GaV 2024). Pre konzorcium pracovísk – Sociologický ústav SAV, v.v.i, Ústav politických vied SAV, v.v.i. a Univerzita Komenského (Filozofická fakulta UK a Prírodovedecká fakulta UK) uskutočnila v dňoch 4. - 21. 10. 2024 agentúra FOCUS na vzorke 1245 dospelých obyvateľov Slovenska reprezentatívny dotazníkový výskum zameraný na otázky medzigeneračnej a spoločenskej reprodukcie svetonázorov, podôb vier a presvedčení na rôzne otázky týkajúce sa náboženstva vo verejnom a spoločenskom živote na Slovensku. Zber dát prebehol kombinovanou metódou on-line dotazníkmi (CAWI) a rozhovormi tvárou v tvár (CAPI) (60%:40%), pričom každý spôsob zberu dát bol realizovaný na kvótnym výberom vytvorenej vzorke dospelej populácie SR. Kvótnymi znakmi boli pohlavie, vek, vzdelanie, národnosť, veľkosť sídla a kraj.
Výskum obsahoval viacero otázok, ktoré v identickom alebo takmer identickom znení boli použité aj v minulých rokoch, čo umožňuje sledovať aj dlhodobú zmenu presvedčení a názorov na otázky náboženstva a cirkví na Slovensku. Jedna z otázok umožňuje porovnávať výsledky s údajmi za rok 1949 a 1968, viaceré sú porovnateľné s výsledkami Výskumu európskych hodnôt EVS (za roky 1991, 1998, 2008 a 2027), či s výskumom Demokracia a občania na Slovensku DOS 2014.

Viac nájdete v priloženej tlačovej správe.

Zoznam priložených súborov:
tlacova_sprava_GaV_2024.pdf ]