News and events
Malé generačné rozdiely v hodnotení súčasnosti a režimu pred rokom 1989
Reprezentatívny výskum Dominancia a podoby moci (DOPM) 2025 poukazuje aj v kontexte iných výskumov na pretrvávajúce kladnejšie hodnotenie súčasného politického usporiadania oproti režimu pred rokom 1989. Vo výskume sa nepotvrdili viaceré bežne prezentované názory o dominancii spomienkového optimizmu, týkajúceho sa obdobia pred rokom 1989. Napriek tomu je vidieť v poslednom desaťročí mierne oslabovanie viac rozšíreného názoru, že pluralita politických strán je lepšia forma politického života než vláda jednej strany. V desaťročnom období sa však zároveň oslabuje podiel tých, ktorí pociťujú, že nemôžu ovplyvňovať rozhodnutia vlády.
Bratislava (ÚPV SAV, v.v.i, SÚ SAV, v.v.i.,) – 26. 1. 2026: V rámci projektu VEGA „Podoby a mechanizmy diferenciácie a rekonfigurácie verejného a politického života. Kolektívne akcie a politické postoje.“ pre spoločný výskumný tím pracovníkov Ústavu politických vied SAV, v.v.i. a Sociologického ústavu SAV, v.v.i, uskutočnila v dňoch 1. - 9. 12. 2025 agentúra FOCUS na vzorke 1050 dospelých obyvateľov Slovenska reprezentatívny dotazníkový výskum zameraný na otázky týkajúce sa mocenskej dominancie v politickom živote a digitálnom svete. Zber dát prebehol kombinovanou metódou on-line dotazníkmi (CAWI) a rozhovormi tvárou v tvár (CAPI) (60% : 40%), pričom každý spôsob zberu dát bol realizovaný na kvótnym výberom vytvorenej vzorke dospelej populácie SR. Kvótnymi znakmi boli pohlavie, vek, vzdelanie, národnosť, veľkosť sídla a kraj.
Výskum obsahoval aj niekoľko otázok, ktoré boli v identickom znení použité aj v roku 2014, čo umožňuje sledovať aj zmenu niektorých názorov v období viac ako dekády.
Zoznam priložených súborov:
[ tlacova_sprava_DV_2026.pdf ]