News and events

Približne štvrtina voličov ešte nie je definitívne rozhodnutá koho voliť

Projekt „Ako sa máte, Slovensko?“ dlhodobo sleduje postoje obyvateľov na Slovensku od začiatku prísnych karanténnych opatrení v marci 2020. Prieskumy iniciuje prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV, v. v. i. a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV, v. v. i. Od marca 2020 sme zrealizovali osemnásť rozsiahlych zisťovaní a tri špeciálne - jedno v prvých dňoch invázie vojsk Ruskej federácie na Ukrajinu, druhé pred koncom roka 2022 o očakávaniach ľudí k roku 2023 a tretie vo februári 2023 o predvolebných očakávaniach ľudí. Aktuálna vlna výskumu prebehla v čase vrcholiacej predvolebnej kampane, necelý mesiac pred predčasným parlamentnými voľbami 2023.

Štvrtina voličov ešte nie je rozhodnutá

Menej ako mesiac pred voľbami približne štvrtina ľudí (25,9 %), ktorí plánujú ísť voliť hovorí, že ešte nie je rozhodnutá a definitívne sa rozhodne až v deň volieb.

Podiel váhajúcich voličov medzi sympatizantmi politických strán je pomerne odlišný. Najmenší podiel sympatizantov, ktorý sa ešte definitívne nerozhodli majú strany SMER-SD a Republika. Na druhej strane 29,5 % sympatizantov KDH a 21,8 % sympatizantov SME Rodina tvrdí, že ešte nie je definitívne rozhodnutá, koho bude voliť.

Miera pevnosti rozhodnutia súvisí aj s tým, čo si voliči myslia o súčasnej úradníckej vláde. Voliči, ktorý hovoria, že nová vláda, ktorá vzíde z volieb bude oveľa lepšia ako súčasná úradnícka vláda hovoria vo väčšine prípadov, že sa už dávno rozhodli, koho budú voliť. Až 71,4 % z nich hovorí, že sa pre stranu, ktorú plánujú voliť, rozhodli už pred viac ako tromi mesiacmi. Naopak, voliči, ktorí očakávajú, že vláda po septembrových voľbách bude oveľa horšia ako vláda súčasná až takmer v polovici prípadov tvrdia, že sa ešte definitívne nerozhodli, koho budú voliť.

Respondenti čakajú, že nová vláda bude o niečo lepšia ako tá súčasná

Oproti výskumu z februára mierne narástol podiel ľudí, ktorí očakávajú, že nová vláda, ktorá bude vytvorená na základe septembrových volieb, bude oveľa alebo o niečo lepšia ako súčasná úradnícka vláda (78,1 %). Ide o mierny nárast oproti výskumu z februára (72,4 %), kedy ešte voliči novú vládu porovnávali s vládou Eduarda Hegera. Môže to znamenať, že aktuálna úradnícka vláda stratila politickú podporu priaznivcov bývalej koalície ale aj to, že voliči kritickí voči aktuálnej vláde viac ako v zime očakávajú, že po voľbách sa k moci dostane vláda zložená stranami, s ktorými sympatizujú. Lepšiu vládu po voľbách očakávajú výrazne častejšie voliči strán SMER, Republika a Hlas. Naopak, to, že nová vláda bude horšia si častejšie myslia ľudia, ktorí deklarujú, že sa o politiku nezaujímajú.

Viac informácií v priloženej tlačovej správe.

Zoznam priložených súborov:
TS_volby_ASMS18.pdf ]